Jak prawidłowo dobrać tarcze do cięcia metalu?

 

Praca z różnymi rodzajami materiałów wymaga jednak nie tylko sprawnie działających maszyn o odpowiedniej mocy, ale również dobrze dobranych akcesoriów. 

Zwłaszcza jeśli chodzi o wiertła diamentowe do metalu oraz tarcze do cięcia tego materiału. Liczy się nie tylko rodzaj tarcz, ale również rozmiar, grubość i stopień twardości. W przypadku metalu są konieczne płaskie tarcze do cięcia.

Najtańsze tarcze mogą szybko się zużywać. Problemem jest też zbytnie nagrzewanie się tych elementów, co będzie mocno przeszkadzać w czasie pracy.

  • Twardość tarczy

Przy doborze tarczy do obrabianego materiału warto kierować się prostą zasadą: do twardych metali należy stosować miękkie akcesoria, a do bardziej plastycznych twarde. Poszczególne stopnie twardości są oznaczane literami: E - najbardziej miękki, litery od L do O - średnio twardy, a T - najtwardszy.

  • Rozmiar tarczy

Zewnętrzna średnica najmniejszych powszechnie używanych tarcz do cięcia metalu to natomiast 115 mm. Takie tarcze współpracują z urządzeniami o najmniejszej mocy, która nie przekracza 900 W.

Jeżeli interesują nas znacznie mocniejsze urządzenia i cięcie twardych metali, warto poszukać tarcz o średnicy przekraczającej 200 milimetrów. Takie akcesoria umożliwiają pracę pod różnymi kątami, są odporne na duże obciążenia. Tarcze o takiej wielkości można również montować do urządzeń z silnikiem o mocy powyżej 1000 W.

Średnice największych tarcz do cięcia metalu dochodzą aż do 400 milimetrów, ale takie akcesoria są zarezerwowane dla urządzeń wykorzystywanych w przemyśle.